Thessia

Go down

Thessia

Pisanie by Mitras on Pon Cze 12, 2017 8:18 pmThessia

Rok: 390 standardowych dni
Doba: 26 standardowych godzin
Klimat: Umiarkowany, na biegunach mroźny.
Planeta silnie zurbanizowana na półkuli północnej, słabo na półkuli południowej.
Lokalizacja: Perlemianski Szlak Handlowy (Perlemian Trade Route), Wewnętrzny Pierścień (Inner Rim), systemy sąsiadujące: Tirahnn oraz Dalcretti, przestrzeń Republiki Galaktycznej

Zarys historyczny

Początkowo Thessia była zdatną do życia dla ludzi, lecz nie zamieszkaną planetą. Wraz z rozwojem szlaków handlowych rozpoczyna się jej historia. Poza dogodnym położeniem na Perlemianskim Szlak u Handlowym, Thessia leżała obok kilku pomniejszych ale również ważnych dróg transportu towarów. Szybko dostrzeżono potencjał tej niepozornej planety. Chcąc wykorzystać dogodne położenie planety zaczęto wznosić na niej pierwsze miasta. Każde miasto miało jednak innych właścicieli - bogatych przedsiębiorców którzy chcieli pomnażać swoje zyski dzięki handlowi.
Początkowo ośrodki miejsce koegzystowały ze sobą w względnym spokoju. Wraz jednak z upływem czasu i rozwojem miast - pierwotne rodziny kupieckie które kładły podwaliny pod miasta Thessii zaczęły stawać się wielkimi rodami szlacheckimi a to prowadziło w prostej linii do chęci podporządkowania sobie reszty pod swoimi sztandarem i rządzenia planetą.
Niecałe 250 standardowych lat temu na Thessii doszło do krwawej wojny pomiędzy rodami. Jako iż planeta nie była jeszcze wtedy oficjalnym członkiem Republiki Galaktycznej - społeczność międzyplanetarna mogła się tylko przyglądać krwawemu i bratobójczemu konfliktowi między wielkimi rodami szlacheckimi.
Wojna zakończyła się po 3 latach walk. Po podpisaniu tak zwanego Śnieżnego Traktatu uchwalono konstytucję dla całej planety oraz mimo iż przegrane rody zachowały swoją autonomie wszystkie bez wyjątku przyrzekły wierność Rodowi Avantiss, który od tamten pory uznawany jest za ród królewski.
Wkrótce po tych wydarzeniach rozpoczęto procedurę włączenia Thessii do Republiki. Po stosunkowo krótkich negocjacjach Thessia stała się pełnoprawnym członkiem Republiki Galaktycznej.
O planecie

Thessia jest planetą z umiarkowanym klimatem. Jej północną półkulę stanowi jedno ogromne miasto bardzo podobne do krajobrazu Stolicy Republiki. Tak silna urbanizacja na tej półkuli spowodowana była brakiem zarówno znaczących surowców jak i walorów estetycznych tej części planety.

Wielkie miasta Thessii

Półkula południowa natomiast była krajem górzystym z wieloma kilometrami rzek i jezior. Tamtejszy krajobraz był tak piękny, że miasta są tam znacznie mniejsze i rząd Thessii dokonuje wszelkich starań aby zachowywać dziewiczy krajobraz tej części globu, by była ona nie tylko atrakcją turystyczną ale służyła jako symbol iż można pogodzić rozwój urbanizacji z zachowaniem dobrego stanu środowiska naturalnego. Niestety mimo wszelkich starań i inwestycji w ekologie, półkula południowa podupada i stopniowo Thessia przekształca się w planetę na wzór Coruscant.

Krajobrazy na Thessii

Ekonomia


Thessia jest regionalnym centrum ekonomicznym. Jako iż w tym systemie spotyka się kilka ważnych szlaków handlowych sprzyja to rozwojowi planety. Przez długi czas rozwój tego ośrodka był powolny, a galaktyczne korporacje traktowały ten obszar jako mało wazny. Zmieniło się to zaledwie sto lat temu, gdy ówczesny władca Thessii w porozumieniu z tamtejszym senatem wprowadził traktat o bezcłowym przepływie towarów przez planetę oraz zatwierdził niskie w stosunku do sąsiednich planet podatki. Wtedy nastąpił gwałtowny wzrost znaczenia tego ośrodka.

Budynek Giełdy Papierów Wartościowych


Wielkie Galaktyczne Korporacje zaczęły przenosić swoje siedziby do raju podatkowego który zyskiwał. Rozbudowywano miasta, handel i usługi rozkwitały. Przez ostatnie 100 lat Thessia stała się bogatą planetą i swoistą ekonomiczna stolicą regionu. Raporty z ostatnich 10 lat wskazują, że przez Thessie przepływa około 12% wszystkich towarów wpływających do światów jądra (Core Worlds - jak np Couruscant) i i około 10% towarów które wypływają z jądra co jest wynikiem imponującym.
Thessia nie posiada bogatych zasobów naturalnych - jedyne kopalnie wydobywcze i szczątkowy przemysł znajdują się na jej księżycu. Thessia ma największy udział usług w PPB (Produkt Planetarny Brutto) w całej Republice i stanowią one około 80%
Polityka

Na Rząd Thessii składają się 3 główne organy - Król, Rada Rodów oraz Senat.
Król w wyniku Śnieżnego Traktatu od ponad 200 lat jest męskim przedstawicielem Rodu Avantiss - zwanego rodem królewskim. Konstytucja nie dopuszcza precedensu aby kobieta mogła zasiąść na tronie. Kobiety na Thessii mają silną pozycje, jednak w kwestii rodów są na drugim miejscu. Królem musi być mężczyzna. Konstytucja przewiduje następująca sukcesję:
1. Bezpośredni najstarszy męski potomek Króla
2. Pośredni najstarszy potomek Króla (np syn córki Króla)
3. Bezpośredni najstarszy potomek męski Brata Króla (w przypadku braku brata - siostry) (od najstarszego rodzeństwa do najmłodszego)
4. Pośredni najstarszy potomek męski Brata Króla (w przypadku braku brata - siostry) (od najstarszego rodzeństwa do najmłodszego)
Król Thessii jest najwyższą władzą wykonawczą a także ma bezpośrednią i wyłączną kontrole nad polityką zagraniczną planety. Może mianować Senatorów do Republiki, zwoływać Rade Rodów. Ma możliwość veto na decyzje Senatu
Rada Rodów jest organem doradczym Króla i składa się z przedstawicieli największych rodów podległych Rodowi Avantiss.
Na Senat składają się przedstawiciele ludzi - wybierani w demokratycznych wyborach. Są wyłączną władzą ustawodawczą na planecie Thessia
Obecnie do Rodu Królewskiego należą:
Król Andree Avantiss wraz z dziećmi:
Eleanem Avantiss oraz Alea Avantiss.

_________________
- Czy jest pan gotów stać na straży porządku i sprawiedliwości w Republice Galaktycznej?
- Bezapelacyjnie, do samego końca ... mojego lub jej.
avatar
Mitras
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 163
Join date : 11/07/2016
Age : 24
Skąd : Poznań

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach