Tarcza Republiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Poradnik małego pisarza

2 posters

Go down

Poradnik małego pisarza Empty Poradnik małego pisarza

Pisanie by Maginia Wto Lut 09, 2016 11:45 am

Oczywiście nikogo zmuszać nie będę do przestrzegania poniższych rad, jednak warto na to zwrócić uwagę, aby nasz tekst był przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich oraz żeby wygodnie się go czytało. Z pewnością te rady przydadzą się również poza naszym małym środowiskiem Tarczy i Ostrza.

1. Interpunkcja i ortografia

  • Spację stawiamy po znakach interpunkcyjnych, nie zaś przed. Wyjątek stanowi myślnik, który - tak, jak w tym przykładzie - oddzielony jest spacją przed i spacją po.
  • Skoro jesteśmy już przy myślnikach, to w języku polskim przyjęło się, że wypowiedzi bohaterów również zapisujemy od myślnika, a czynności, jakie przy tym wykonują, są traktowane jako dokończenie zdania, czyli np. :
    " - Nie pójdę tam, nie chcę! - wykrzyczała Witma, starając się wykręcić swój nadgarstek z mocnego uścisku. "
    Więcej przykładów na http://sjp.pwn.pl/zasady/405-Myslnik-i-wypowiedz-narratora;629828.html .
  • Teraz wszelkie edytory podkreślają nam słówka błędnie zapisane czerwoną falką, więc nie ma wymówki, która usprawiedliwia błędy ortograficzne!

2. Edycja tekstu

  • Osobiście uważam, że ładnie wyjustowany tekst czyta się lepiej, niż poszarpany tekst przyległy do lewego brzegu. Być może to tylko moje preferencje, jednak dobrze zredagowany tekst świadczy o tym, że ktoś pomyślał o swoich czytelnikach.
  • Róbmy akapity! To pozwala nam na niezgubienie się w ścianie tekstu.
  • Każdemu zdarzają się literówki, jednak niekiedy jest ich zbyt wiele. Najczęściej wynika to z tego, że nie przeczytało się uprzednio zapisanego tekstu. Moja rada - jeśli już wpadniecie w pisarski szał, napiszcie swoją opowieść do końca, lecz zanim wrzucicie tekst na forum, przeczytajcie ją jeszcze raz.

3. Forma

  • Jeżeli możecie, unikajcie długich zdań. Im dłuższe zdanie, tym mniej zrozumiałe staje się ono dla czytelnika. Przykład zdania pierwszego w tym poście - jest ono karkołomne. Jeśli dobrze liczę, jest tam pięć orzeczeń. XD Po co tworzyć przydługie zdania, w których sam autor się gubi? Lepiej zwięźle i na temat, a bez pomyłek logicznych i interpunkcyjnych. Wink
  • Unikajcie powtórzeń! Niekiedy nie da rady zastąpić czasownika "być", ale częściej można to zrobić, a tekst może na tym tylko zyskać! Również ze słówkiem "mieć" często i gęsto jest problem. Jednak zamiast w kółko używać "miała żółte włosy, miała niebieskie oczy, miała sukienkę w kropki, miała kota, a ten kot miał na imię..." można napisać "Jej żółte włosy powiewały na wietrze. Spod nich zerkały inteligentne niebieskie oczy. O sukienkę w kropki ocierał się kot, który najpewniej do niej należał.". Prawda, że ładniej? Czasem warto pokombinować.
  • Nie piszmy oczywistych oczywistości! Niekiedy warto je podkreślić, owszem, jednak w większości przypadków jest to zbędne. Chodzi mi o pisanie w formie opisowej tego, co powiedziała postać. Np. "- Mam zamiar wziąć to, przenieść trzy kroki, postawić i wtedy możemy ruszać dalej - powiedział Abaretr, po czym wziął to, przeniósł trzy kroki, postawił, a potem ruszyli dalej."

4. Treść

  • O ile wcześniej nie ustaliło się z autorem postaci, zabronione jest pisanie opowiadania z udziałem cudzej postaci w roli głównej. Można opisywać tę postać, pisać, co nasza postać o niej myśli, ale nie możemy wpływać bezpośrednio na tę postać.


Jeżeli ktoś wpadł na kolejne rzeczy, które Was irytują i które warto tu zamieścić, będę wdzięczna za uwagi. Wink
Maginia
Maginia
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 483
Join date : 24/04/2015

Powrót do góry Go down

Poradnik małego pisarza Empty Re: Poradnik małego pisarza

Pisanie by Col'sheer'ee Sob Mar 05, 2016 11:59 pm

Pragnąłbym jeszcze dodać, że:

  • nazwy ras (człowiek, twi'lek, miraluka itp.) pisze się małą literą,
  • Jedi, Sith (w rozumieniu użytkownik Mocy) pisze się wielką literą
Col'sheer'ee
Col'sheer'ee
Strażnik Holocronów
Strażnik Holocronów

Liczba postów : 1206
Join date : 14/02/2015
Age : 39
Skąd : Nar Shaddaa

Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach