Tarcza Republiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Błędy fabularne

+7
Thorwyn
Skoltus
Eliphas
Norrin'rad
Selavan
Zim
Maginia
11 posters

Strona 1 z 2 1, 2  Next

Go down

Błędy fabularne Empty Błędy fabularne

Pisanie by Maginia Pon Maj 30, 2016 2:06 pm

Nie wszyscy są zagorzałymi fanami uniwersum Star Wars. Dlatego powstaje niniejszy temat, aby uniknąć nieporozumień i waśni, jakie mogą powstać z powodu braku wiedzy. Jest to miejsce, w którym można pisać różne ciekawostki i fakty ze świata SW, które często są błędnie używane podczas rp bądź opisywania wątków zarówno głównych jak i pobocznych. Bardzo proszę nie traktować tego tematu jako wytykanie błędów innym, lecz jako informację dla całej reszty graczy. Mile widziane byłyby odwołania do konkretnych filmów, książek, seriali czy komiksów. Być może dany temat zachęci kogoś do sięgnięcia po dany nośnik informacji i dowiedzenia się czegoś więcej na dany temat. Very Happy Poniżej podaję przykład typowego błędu fabularnego, o którym poinformował mnie Ega, a który często jest przez Nas powtarzany.

Tytuł "Lady" miały tylko sithówny, które wywodziły się z rodu szlacheckiego, bo ten tytuł jest szlachecki. Natomiast "Lord" jest sithowy (jako użytkowników Mocy, nie rasy), a sithowe tytuły są uniwersalne i nie odmieniają się przez płcie. Czyli kobieta bez tytułu szlacheckiego, a posiadająca odpowiednio wysoką rangę, to np. Lord Jezgo, nie Lady Jezgo.
Maginia
Maginia
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 483
Join date : 24/04/2015

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Gość Pon Maj 30, 2016 6:17 pm

Do powyższego, przykładem mogą być absolutnie wszystkie przypadki w story sithów gdzie do kobiet mówią per. "My Lord", czy też to że kobiece postacie dostają IG tytuł "Lord" a nie "Lady, lub książka o Revanie, gdzie Scourge zwracał się do kobiety z rasy sith pureblood - Darth Nyriss per "Mój Panie" czy inne takie.

Lady był jest, był i będzie tytułem szlacheckim i jest powszechnie słyszany na Alderaanie czy w innych miejscach gdzie arystokracja jest tak silna, że to wręcz plaga, nijak ma się do tradycji sithów.


Tak jakby ktoś się chciał kłócić to ma tu argumenty które powinny wystarczyć żeby się odechciało.
Anonymous
Gość
Gość


Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Zim Wto Maj 31, 2016 10:56 am

Bardzo wiele osób (nie tylko Polaków) używa wyrażeń czy wulgaryzmów występujących typowo w naszym uniwersum, co oczywiście jest błędne. Świat SW posiada naprawdę bogatą bazę slangową oraz wulgaryzmów do użycia. Niestety, nie udało mi się dotrzeć jak na razie do ich polskich odpowiedników, ale jako że niektórzy tutaj RPią również po angielsku to myślę, że skorzystają.

SLANG
Wyrażenie po angielsku     |    (proponowany odpowiednik po polsku)    |    wyjaśnienie znaczenia

  • Bantha fodder (pasza dla Banth} - coś bez wartości
  • Black nerf (czarny nerf) - odpowiednik naszej "czarnej owcy", najczęściej odnosi się jako "zakała rodziny"
  • Borg - slangowe określenie na cyborga; odbierane przez cyborgów jako obraźliwe
  • Bug, bugger, buggie (robak, robal, robaczek) - slangowe określenia na Geonosian
  • Can of corrosion (puszka korozji) - obraźliwe określenie
  • Cut the phobium (Utnij phobium) - wyrażenie o znaczeniu "Przestań kłamać/pieprzyć"
  • A credit for your thoughts (Kredyt za twoje myśli) - "O czym myślisz?", "Powiedz mi, co myślisz"
  • Fill yer boots (Wypełnij se buty) - odpowiednik "Help yourself", czyli w skrócie "Częstuj się"
  • Guncta - podrzędny kłamca
  • Into the nexu's den (W norę nexu) - bardzo dobrze strzeżone miejsce
  • Kark on you! (Niech Cię Kark pochłonie!) - (dosł. "Ch*j na Tobie!") "Niech Cię piekło pochłonie!" lub "Pierd*l się!"
  • Kill two birds with one stone (Zabić dwa ptaki jednym kamieniem) - dosł. "dwie pieczenie na jednym ogniu"
  • Mudcrutch (błotokrocze) - obraźliwe określenie
  • Mug (<głupi jak> kubek) - my mówimy "Głupi jak but", oni mówią "Głupi jak kubek"
  • Nerfherder (wypasacz Nerfów) - obraźliwe określenie
  • Rill out (dosł. popłynąć) - zemdleć
  • Shiny stick, glowstick (błyszczący kij, "świecikij") - slangowe określenie na miecz świetlny
  • Son of the Murglak (Smurglakasyn) - dosł. "sku*wysyn"
  • Spice (przyprawa) - slangowe określenie na narkotyki
  • Who wants to live forever? (Kto by chciał żyć na zawsze?) - Star Wars'owe "YOLO"


WYKRZYKNIKI
Wyrażenie po angielsku        |        proponowane wyrażenie po polsku

  • Blast it! - [brak pomysłu]
  • By all of Alderaan's ghosts! - "Na Alderaańskie duchy!"
  • By the Dark Side! - "Na Ciemną Stronę!"
  • By the Emperor's black heart! - "Na czarne/mroczne serce Imperatora!"
  • By the Emptiness! - "Na Nicość!"
  • By the Eternal (Core)! - "Na Wieczność/Wieczny Rdzeń!"
  • By the Force! - "Na Moc!"
  • By the (Holy) Stars! - "Na (Przenajświętsze) Gwiazdy!"
  • By the Immortal gods of the Sith! - "Na nieśmiertelnych bogów Sithów!"
  • For Force sake! - "Na litość Mocy!"
  • Holy Sith! - "O żesz w Sitha!", "Święty Sith!" (?)


WULGARYZMY
Wyrażenie (po angielsku)    |    (proponowany odpowiednik po polsku)    |    część mowy, wyjaśnienie znaczenia

  • Brix - rzeczownik występuje jako dopełnienie jak np. "Co do brixa tutaj robisz?"
  • Carbon flush (karbonowa spłuczka) - związek frazeologiczny wyrażenie wskazujące na niewygodę
  • Chaos take me! (Niech mnie chaos pochłonie!) - powiedzenie określenie w sytuacji, gdy ktoś robi coś naprawdę głupiego, dosł. "Zaj*bcie mnie"
  • Choobies (czubie) - rzeczownik dosł. "dupa" jednak bardziej wulgarne, odnosi się także do kobiecych narządów płciowych
  • Crink - czasownik,wykrzyknik odpowiednik angielskiego "fuck", którego można używać jako czasownika oraz wykrzyknika
  • Farkled (zfarklowany) - przymiotnik dosł. "upierd*lony", "w dupie"
  • Flack! - wykrzyknik dosł. "K*rwa!", używane głównie przez Imperialnych, ale także Republikańskich żołnierzy
  • Flarg - rzeczownik dosł. "gówno"
  • Frak, frack - czasownik,wykrzyknik odpowiednik angielskiego "fuck", którego można używać jako czasownika oraz wykrzyknika
  • Frang - jak wyżej, jednak jest to słowo używane przez Twi'leków
  • Jiffies (dżifie, jifie) - rzeczownik wulgarne określenie na męskie genitalia
  • Kark - czasownik,wykrzynik mocniejszy odpowiednik angielskiego "fuck", którego można używać jako czasownika oraz wykrzyknika, pochodzi z Huttesse
  • Shik - rzeczownik istota, która jest godna pogardy
  • Stang! - wykrzyknik dosł. "K*rwa!", pierwotnie pochodzenia Alderaańskiego


Oczywiście na upartego można szukać i tłumaczyć o wiele więcej, te wydawały mi się jednak najbardziej uniwersalne i użytkowe.


Ostatnio zmieniony przez Zim dnia Czw Paź 06, 2016 8:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Zim
Zim
Jedi
Jedi

Liczba postów : 269
Join date : 02/01/2016
Age : 28

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Selavan Pon Wrz 05, 2016 8:57 am

Blast it! - "A niech to!" Wink

Frak pochodzi oczywiście nie ze świata SW, ale przyjęło się pięknie. Przekleństwo 'frak' pochodzi z uniwersum Battlestar Galactica.



Dużo ważniejsze od przekleństw jest moim zdaniem trzymanie się właściwego klimatu. Grupka Jedi nawijająca o pierdołach, chichocząca i popijająca wódeczkę będzie duzo bardziej nie na miejscu, niż złodziejaszek nazywający swojego kumpla 'popieprzonym matołem i dupkiem'.

Zauważyłam, że powszechnie przyjęło się wśród graczy odtwarzających postaci Jedi omijanie kodeksu a nawet szczycenie się tym. Cóż, jest to niewłaściwe. W zakonie Jedi były odpowiednie siły strzegące przestrzegania prawa i porządku. Byli to między innymi pacekeeperzy, temple security force i temple guards. Inni Jedi wiedzieli doskonale, że lamanie kodeksu wiedzie na ciemna strone mocy i gdy dostrzegali zagrożenie ciemną stroną mocy reagowali. Nie mówiąc już o takim ciemniaku pałętającym się po Świątyni Jedi. Pobłażliwość w tym obszarze z reguły prowadziła do problemów. To zasadniczo jeden z podstawowych elementów lore Jedi i jeden z najczęściej łamanych, bo panuje przekonanie, że Jedi przestrzegający kodeksu jest niegrywalny, a Sith tak bardzo niezależny i swobodny, że wszystko może, nawet być dobry. Hihihi. Widziałam już milion paradoksów w tym obszarze, a co gracz to nowy sposób na granie Sitha Jedi.

Należy zrozumieć, że kodeks to ideologia, nie tylko prawo, które można omijać. Ideologia KSZTAŁTUJE nasz sposób myślenia, wyznwane wartości i postępowanie. Natomiast prawo jedynie LIMITUJE nasze zachowania poprzez określanie tego co dobre, a co złe. To różnica. Jeżeli nie przestrzegasz kodeksu Jedi, zaczynasz MYŚLEĆ jak Sith, a w rezultacie przestrzegać kodeksu Sithów (i korzystać z mocy w sposób charakterystyczny dla ciemnej strony), bo one się zazębiają w końcu. Jeżeli nie jesteś altruistą jesteś egoistą. Jeżeli nie jesteś dobry, jesteś zły. Szarość to bardziej neutralność, nigdy nie zakładała czynienia zła, przeciwnie dąży do kontrolowania zła tam gdzie nadmiernie rozkwita, bo to jest zagrożeniem dla równowagi.

Łamanie prawa to jedno, sprzeniewierzanie się tradycji i łamanie prawa to zuo! Nie wyobrażam sobie mistrzów Jedi patrzących na coś takiego z pobłążliwością i uśmieszkiem.


Ostatnio zmieniony przez Selavan dnia Pon Wrz 05, 2016 10:19 am, w całości zmieniany 3 razy (Reason for editing : drobne poprawki i doprecyzowanie)
Selavan
Selavan
Smuggler
Smuggler

Liczba postów : 99
Join date : 29/08/2016
Age : 43
Skąd : Alderaan

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Norrin'rad Pon Wrz 05, 2016 11:23 am

Co do Jedi pijących alkohol, jedynym mi znanym Jedi który pił alkohol jest Rahm Kota z Force unleashed. Uważam, że Jedi mogą pić alkohol w takich ilościach, aby się nie upić i nie stracić równowagi emocjonalnej która mogłaby zaciemnić jego osąd sytuacji. Jak to mówią wszystko w pewnych granicach. Przykład, jeśli Jedi został wysłany na tajną misje szpiegowania i siedzi w kantynie pełnej zbirów to dziwne by było gdyby zamówił szklankę mleka, bo zwróciło by to uwagę wszystkich. Raczej zamówi już jakiś trunek i będzie go sączył bacznie obserwując swój cel. Wywód Kasi to reakcja na Skoltusa zapewne. Pominę dlaczego On taki jest a nie inny, ale czy można go jeszcze nazwać w ogóle Jedi? Chyba byłaby to obraza wszystkich Jedi. On porostu jest taki przez doświadczenia życiowe, które go złamały i nie ma zamiaru sam z tym nic robić, jakieś tam próby wyleczenia go to jakieś daremne starania. Skoltus miewa przejawy bycia dobrym, ale na przebłyskach się kończy.
Norrin'rad
Norrin'rad
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 60
Join date : 21/02/2015
Skąd : Republika

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Selavan Pon Wrz 05, 2016 11:46 am

Oh, nie tylko. Spotkałam wielu Jedi na swojej drodze, granych lepiej lub gorzej, a postać Skoltusa wcale mnie nie kole (bardziej pobłażliwość mistrza) Smile Jednakże mój "wywód" został sprowokowany ogólnym zachwoaniem wszystkich Jedi, których mogłam sobie poobserwować w trakcie spotkania w kantynie w sytuacji z dzieckiem. Mistrz z mistrzem to i pewnie sobie pozwli na osobności na luźniejszy ton, ale w obecności padawanów... wątpię. No ale pewnie macie swoje powody o których nie wiem. To nie atak, nie krytyka, mowie tylko o swoich wrażeniach. Zawsze sobie ceniłam taki feedback o moim rolpleju i często gęsto dostawałam po moim ryżym łbie. Myślę, że na tym polega m.in wspolna gra, znaczy nie na laniu mnie po łbie, a na wysyłaniu sobie informacji zwrotnej i potem po wszystkim dyskutowaniu o tym co się wydarzyło. To co napisałam na górze odnosi sie generalnie do dość sporego odsetka ludzi grających Jedi.
Selavan
Selavan
Smuggler
Smuggler

Liczba postów : 99
Join date : 29/08/2016
Age : 43
Skąd : Alderaan

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Maginia Pon Wrz 05, 2016 1:26 pm

Dokładnie po to został stworzony ten dział. Do wyrażania opinii i uwag, z którymi można się zgodzić albo i nie. Wtedy tworzy się dyskusja mająca na celu polepszenie naszego rp. Znamy świat Star Wars w różnym stopniu, jedni gracze lepiej go rozumieją, inni nieco mniej. Dlatego pomoc we wczuciu się w odgrywane postacie jest niezmiernie potrzebna i sądzę, że nie zostanie przez nikogo pochopnie odrzucona.

Osobiście zgadzam się z Kasią. Cała esencja w byciu Jedi polega na trzymaniu się kręgosłupa moralnego, jaki wyznacza i naucza Zakon. Oczywiście, każdy może interpretować Kodeks na własny użytek, jednak przekraczanie niektórych granic powinno być karane. Nie zapominajmy, że oprócz miłych i przyjaznych rzeczy, w rp mogą się zdarzyć i przykre sytuacje. I nie chodzi mi tu o obcinanie nóg, bo komuś wypadł zły roll. Wink
Maginia
Maginia
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 483
Join date : 24/04/2015

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Norrin'rad Pon Wrz 05, 2016 1:38 pm

To prawda, mogę wytłumaczyć swoje zachowanie postaci, tym, że gdy łamała kodeks Jedi nie była świadoma, że w ogóle jest Jedi. Po powrocie wspomnień zdała sobie sprawę co się stało, czasu nie cofnie a rodziny przecież nie zabije. Z całych sił pragnie teraz pogodzić wszystko: nowe życie i służbę zakonowi, ba nawet rozmyślała o odejściu i wiedzenia normalnego życia, ale jego miłość do tego co robiła jako Jedi, wyższy cel i przyrzeczenie jakie sobie złożył przekraczając mury Akademii na Tythonie odwiodły go od tej zdało by się lepszej decyzji. Ostatnio wolą Rady Jedi dostał pozwolenie na posiadanie rodziny dalej pozostając w szrankach, nie zmienia to faktu, że i tak czuje się strasznie skonfliktowany. To jednocześnie doskonała próba dla niego samego, czy wytrzyma? Już nie raz był na granicy miedzy dobrem a złem, rozumem a szaleństwem, jedi są przecież tylko ludźmi a dla Padawana walka z własnymi słabościami jest równie ważnym wyzwaniem jak próby na rycerza jedi.
Norrin'rad
Norrin'rad
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 60
Join date : 21/02/2015
Skąd : Republika

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Maginia Pon Wrz 05, 2016 2:00 pm

Myślę również, że ten dział nie jest do wytykania konkretnym osobom ich błędów, ale do ogólnego zastanowienia "Czy ten błąd nie dotyczy również i mnie?".
Więc spokojnie, Norrin. Osobiście uważam ten wątek za bardzo ciekawy. Wink

Właśnie, co do posiadania męża/żony. W serialu Wojna Klonów Anakin musi ukrywać swoją miłość do Padme (chociaż wszyscy tylko udają, że nie wiedzą). Natomiast Obi-Wan mówi wprost, że przestałby być Jedi, gdyby to oznaczało, że będzie mógł być z przywódczynią Mandalore. W naszym kanonie, z tego, co wiem, to związki Jedi są możliwe, jednak Rada musi wyrazić na to zgodę. Czy to nie jest łamanie "Nie ma namiętności – jest pogoda ducha."? Czy związek, na który zezwoli Rada nie powinien być czysto platoniczny? Bo mnie to nurtuje. Notabene, muszę się przyjrzeć Satele Shan i jej dziejom. Wink
Maginia
Maginia
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 483
Join date : 24/04/2015

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Selavan Pon Wrz 05, 2016 2:46 pm

Satele była zakochana i to jest piękne, ale potrafiła znaleźć równowagę. Bo widzisz, kodeks nie jest prawem sensu stricto. Prawo wymaga egzekucji i nie ma odstępstw od tego, wszystko co jest niezgodne z prawem jest bezprawiem, a na to Rada by nie pozwoliła. Kodeks jest światopoglądem. Sposobem życia. Pokazuje jak myśli Jedi. Tu jest miejsce na pewne ustępstwa, ale one nigdy nie moga być standardem, przeciwnie sporadycznym przypadkiem i wyjątkiem. Każdy przypadek jest inny, ale generalnie namiętność większość ludzi poprowadzi w objęcia ciemnej mocy, niektórzy ją wykorzystają dla dobra, jak, np. mogła to zrobić Satele. Nie na darmo została najmłodszą Wielką Mistrzynią, co nie? To dlatego, że była i jest wyjątkowa. Ja to rozumiem w ten sposób.
Selavan
Selavan
Smuggler
Smuggler

Liczba postów : 99
Join date : 29/08/2016
Age : 43
Skąd : Alderaan

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Norrin'rad Pon Wrz 05, 2016 2:47 pm

Masz racje Gosiu, więc przepraszam jeśli kogoś uraziłem czy coś. Wracając do tematu, to z tego co wiem, a można się tego domyśleć z kilku źródeł Satele kochała Malcolma po czym rozstali się, gdyż zdawała sobie sprawę z tego, że im bardziej będzie brnąć w związek tym bardziej złamie kodeks Jedi. Therona urodziła w tajemnicy, tak, że na początku wiedziało o tym jedynie kilka osób.
Spoiler:
Czy pogrzebała uczucia do Malcolma, podejrzewam, że tak, natomiast do Therona, nie do końca, myślę, że o Theronie myślała dużo.
spoiler:
.
Tak czy inaczej rodzina dla Jedi to jednak bagaż, i prędzej czy później będzie musiał wybrać, moja postać zdaje sobie z tego sprawę doskonale, jednak usilnie nie chce dopuszczać do siebie tej myśli.
Norrin'rad
Norrin'rad
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 60
Join date : 21/02/2015
Skąd : Republika

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Eliphas Pon Wrz 05, 2016 3:09 pm

Dzizas... az zaczynam sie bac grac Sindo :-)
Eliphas
Eliphas
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 656
Join date : 06/08/2015
Age : 35
Skąd : WWA

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Norrin'rad Pon Wrz 05, 2016 3:12 pm

Nie bój się Sindo ja zrobiłem, z Ciebie w swoim story przykład prawdziwego Jedi, prawda może się rozmywać zawsze co nie Very Happy
Norrin'rad
Norrin'rad
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 60
Join date : 21/02/2015
Skąd : Republika

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Selavan Pon Wrz 05, 2016 3:13 pm

No to jest koszt. Wszystko kosztuje. Analogiczne mogą być rozpatrywane koszta władania magią, koszta bycia u władzy, itd. Jedi płaci za swoje dziedzictwo niemałą cenę. Czasami musi poświęcić nawet uczucia, bliskość ukochanych osób. Czasem Jedi rani. Nie da sie tego uniknąć, ale cel jest ważniejszy.
Selavan
Selavan
Smuggler
Smuggler

Liczba postów : 99
Join date : 29/08/2016
Age : 43
Skąd : Alderaan

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Skoltus Pon Wrz 05, 2016 9:42 pm

Eliphas napisał:Dzizas... az zaczynam sie bac grac Sindo :-)

Hehe Very Happy Możemy się zamienić ... chcesz SKola?
Skoltus
Skoltus
Agent

Liczba postów : 677
Join date : 25/02/2015
Age : 30
Skąd : Dworzec Lublin

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Eliphas Wto Wrz 06, 2016 2:05 pm

A na co mi Skol? Juz wole Sindo :-)
Eliphas
Eliphas
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 656
Join date : 06/08/2015
Age : 35
Skąd : WWA

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Thorwyn Pią Gru 02, 2016 10:12 pm

Zim napisał:Bardzo wiele osób (nie tylko Polaków) używa wyrażeń czy wulgaryzmów występujących typowo w naszym uniwersum, co oczywiście jest błędne. Świat SW posiada naprawdę bogatą bazę slangową oraz wulgaryzmów do użycia. Niestety, nie udało mi się dotrzeć jak na razie do ich polskich odpowiedników, ale jako że niektórzy tutaj RPią również po angielsku to myślę, że skorzystają.

SLANG
Wyrażenie po angielsku     |    (proponowany odpowiednik po polsku)    |    wyjaśnienie znaczenia

  • Bantha fodder (pasza dla Banth} - coś bez wartości
  • Black nerf (czarny nerf) - odpowiednik naszej "czarnej owcy", najczęściej odnosi się jako "zakała rodziny"
  • Borg - slangowe określenie na cyborga; odbierane przez cyborgów jako obraźliwe
  • Bug, bugger, buggie (robak, robal, robaczek) - slangowe określenia na Geonosian
  • Can of corrosion (puszka korozji) - obraźliwe określenie
  • Cut the phobium (Utnij phobium) - wyrażenie o znaczeniu "Przestań kłamać/pieprzyć"
  • A credit for your thoughts (Kredyt za twoje myśli) - "O czym myślisz?", "Powiedz mi, co myślisz"
  • Fill yer boots (Wypełnij se buty) - odpowiednik "Help yourself", czyli w skrócie "Częstuj się"
  • Guncta - podrzędny kłamca
  • Into the nexu's den (W norę nexu) - bardzo dobrze strzeżone miejsce
  • Kark on you! (Niech Cię Kark pochłonie!) - (dosł. "Ch*j na Tobie!") "Niech Cię piekło pochłonie!" lub "Pierd*l się!"
  • Kill two birds with one stone (Zabić dwa ptaki jednym kamieniem) - dosł. "dwie pieczenie na jednym ogniu"
  • Mudcrutch (błotokrocze) - obraźliwe określenie
  • Mug (<głupi jak> kubek) - my mówimy "Głupi jak but", oni mówią "Głupi jak kubek"
  • Nerfherder (wypasacz Nerfów) - obraźliwe określenie
  • Rill out (dosł. popłynąć) - zemdleć
  • Shiny stick, glowstick (błyszczący kij, "świecikij") - slangowe określenie na miecz świetlny
  • Son of the Murglak (Smurglakasyn) - dosł. "sku*wysyn"
  • Spice (przyprawa) - slangowe określenie na narkotyki
  • Who wants to live forever? (Kto by chciał żyć na zawsze?) - Star Wars'owe "YOLO"


WYKRZYKNIKI
Wyrażenie po angielsku        |        proponowane wyrażenie po polsku

  • Blast it! - [brak pomysłu]
  • By all of Alderaan's ghosts! - "Na Alderaańskie duchy!"
  • By the Dark Side! - "Na Ciemną Stronę!"
  • By the Emperor's black heart! - "Na czarne/mroczne serce Imperatora!"
  • By the Emptiness! - "Na Nicość!"
  • By the Eternal (Core)! - "Na Wieczność/Wieczny Rdzeń!"
  • By the Force! - "Na Moc!"
  • By the (Holy) Stars! - "Na (Przenajświętsze) Gwiazdy!"
  • By the Immortal gods of the Sith! - "Na nieśmiertelnych bogów Sithów!"
  • For Force sake! - "Na litość Mocy!"
  • Holy Sith! - "O żesz w Sitha!", "Święty Sith!" (?)


WULGARYZMY
Wyrażenie (po angielsku)    |    (proponowany odpowiednik po polsku)    |    część mowy, wyjaśnienie znaczenia

  • Brix - rzeczownik występuje jako dopełnienie jak np. "Co do brixa tutaj robisz?"
  • Carbon flush (karbonowa spłuczka) - związek frazeologiczny wyrażenie wskazujące na niewygodę
  • Chaos take me! (Niech mnie chaos pochłonie!) - powiedzenie określenie w sytuacji, gdy ktoś robi coś naprawdę głupiego, dosł. "Zaj*bcie mnie"
  • Choobies (czubie) - rzeczownik dosł. "dupa" jednak bardziej wulgarne, odnosi się także do kobiecych narządów płciowych
  • Crink - czasownik,wykrzyknik odpowiednik angielskiego "fuck", którego można używać jako czasownika oraz wykrzyknika
  • Farkled (zfarklowany) - przymiotnik dosł. "upierd*lony", "w dupie"
  • Flack! - wykrzyknik dosł. "K*rwa!", używane głównie przez Imperialnych, ale także Republikańskich żołnierzy
  • Flarg - rzeczownik dosł. "gówno"
  • Frak, frack - czasownik,wykrzyknik odpowiednik angielskiego "fuck", którego można używać jako czasownika oraz wykrzyknika
  • Frang - jak wyżej, jednak jest to słowo używane przez Twi'leków
  • Jiffies (dżifie, jifie) - rzeczownik wulgarne określenie na męskie genitalia
  • Kark - czasownik,wykrzynik mocniejszy odpowiednik angielskiego "fuck", którego można używać jako czasownika oraz wykrzyknika, pochodzi z Huttesse
  • Shik - rzeczownik istota, która jest godna pogardy
  • Stang! - wykrzyknik dosł. "K*rwa!", pierwotnie pochodzenia Alderaańskiego


Oczywiście na upartego można szukać i tłumaczyć o wiele więcej, te wydawały mi się jednak najbardziej uniwersalne i użytkowe.

Jest język w SW zwany po angielsku High Galactic, który jest dosłownie naszym angielskim, więc część slangu myślę, że może być używana, zakładając że powyższym językiem się komunikujemy.
Thorwyn
Thorwyn

Liczba postów : 26
Join date : 30/10/2016
Age : 25

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Eliphas Pią Gru 02, 2016 11:52 pm

Ja tam nigdy niemam nic przeciwko polsko brzmiacym "patrz kurwa jak leziesz""spierdalaj" albo "W dupe wsadze ci ten ecz swietlny, wyrwe glowe i naszcze do szyji" :-)
Eliphas
Eliphas
Zarząd Tarczy
Zarząd Tarczy

Liczba postów : 656
Join date : 06/08/2015
Age : 35
Skąd : WWA

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Shallaya Sob Gru 03, 2016 11:08 am

Ja też, zakładamy, że nasz język to po prostu basic, język ogólnogalaktyczny. Więc nasza kurwa, dupa czy inny sukinsyn nie są niczym nieprawidłowym. Jak kogoś razi, to zawsze może kląć po huttańsku (Fierfek!) Very Happy  
Inna sprawa, że Jedi mówiący "na miłość boską!" pasuje do SW jak pięść do oka, więc wykrzykniki muszą być bardziej kreatywne Wink Jak wyżej "na Moc!", "na wszystko co żywe!", "na wszystkie gwiazdy galaktyki!" etc. Swoją drogą, bardzo mi się podoba "o żesz, w Sitha" Very Happy

No i pewne słowa weszły do kanonu, jak właśnie przyprawa, a nie dragi, czy też nie powiemy "mów po polsku!", tylko raczej "mów w basicu!", czy "mów w ogólnym!"


Ostatnio zmieniony przez Shallaya dnia Sob Gru 03, 2016 2:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Shallaya
Shallaya
Strażnik Holocronów
Strażnik Holocronów

Liczba postów : 202
Join date : 03/04/2016
Age : 32
Skąd :

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Talym Sob Gru 03, 2016 11:33 am

Dokładnie. Czasami mogłoby się wydawać, że coś z naszego świata nie pasuje do uniwersum SW, ale w rzeczywistości wiele rzeczy się pokrywa. Gdy zaczynałem swoją przygodę RP właśnie tutaj, to wydawało mi się, że określenia typu: "wąż", "wielbłąd", "gnojek" itd. nie pasują do SW, a okazuje się, że te słowa występują nawet w książkach z tego uniwersum. Tak samo jak spotkałem się z "najciemniej pod latarnią" oraz "grzech", co raczej uznalibyśmy za coś naszego, ziemskiego, a jak widać, funkcjonuje również w SW.
Talym
Talym
Admin
Admin

Liczba postów : 332
Join date : 15/04/2016
Age : 25
Skąd : Słupsk

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Thorwyn Sob Gru 03, 2016 11:45 am

Tak samo gdy Obi-wan wspomniał Luke'owi o kaczce, a ten się spytał co to jest Very Happy
Thorwyn
Thorwyn

Liczba postów : 26
Join date : 30/10/2016
Age : 25

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Talym Nie Mar 19, 2017 1:32 pm

Mam kolejny błąd. Możliwe że się mylę, ale się podzielę tym, co zauważyłem. Chodzi o słowa "Moc" i "mistrz" i o to, z jakiej litery są one pisane: małej czy dużej? Często widzę, jak ktoś pisze "moc" jako ta cała energia otaczająca uniwersum Gwiezdnych wojen, jako specjalna umiejętność jej użytkowników itd. I tutaj trzeba odróżniać - "moc" to po prostu siła, potęga, a "Moc" to te całe czary, którymi się posługują Jedi i Sithowie. To samo tyczy się "mistrza". Słowo to pisane z małej oznacza po prostu nauczyciela, a "Mistrz" z dużej oznacza już tytuł. Mieszanie tego prowadzi do nieporozumień. Takim życiowym przykładem jest "róża". Pisana z małej oznacza kwiat, a pisana z dużej oznacza imię. Różnica jest znacząca i sposób pisania pozwala nam lepiej zrozumieć przekaz.
Talym
Talym
Admin
Admin

Liczba postów : 332
Join date : 15/04/2016
Age : 25
Skąd : Słupsk

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Col'sheer'ee Pon Mar 20, 2017 11:10 am

Z takich moich obserwacji:

  • W SW nie ma łazienek tylko odświeżacze
  • W SW nie ma kawy. Nie mogę sobie przypomnieć jak nazywał się jej substytut ale nigdzie w filmach czy książkach nie spotkałem się z kawą
  • W języku polskim (nie wiem jak w ang) rasy pisane są z wielkiej litery: Twi'lek, Chiss, Sith... powiem szczerze, że nie wiem dlaczego. rasa to tylko rasa a nie nacja (jak np. Corusańczyk). Poza tym rasę ludzką pidszę się małej litery (człowiek). Macie jakieś przemyślenie na ten temat?
Col'sheer'ee
Col'sheer'ee
Strażnik Holocronów
Strażnik Holocronów

Liczba postów : 1206
Join date : 14/02/2015
Age : 39
Skąd : Nar Shaddaa

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Shallaya Pon Mar 20, 2017 11:55 am

Ja rasy piszę z małej, zgodnie z zasadami języka polskiego.
Starwarsowa kawa to kaff
Shallaya
Shallaya
Strażnik Holocronów
Strażnik Holocronów

Liczba postów : 202
Join date : 03/04/2016
Age : 32
Skąd :

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Col'sheer'ee Pon Mar 20, 2017 1:47 pm

Shallaya napisał:Ja rasy piszę z małej, zgodnie z zasadami języka polskiego.
Starwarsowa kawa to kaff
Kaff! Właśnie! Dzięki za przypomnienie.
Col'sheer'ee
Col'sheer'ee
Strażnik Holocronów
Strażnik Holocronów

Liczba postów : 1206
Join date : 14/02/2015
Age : 39
Skąd : Nar Shaddaa

Powrót do góry Go down

Błędy fabularne Empty Re: Błędy fabularne

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Strona 1 z 2 1, 2  Next

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach